An edition of Központi Zóna (2006)

Központi Zóna

1. kiad.
  • 0 Ratings
  • 0 Want to read
  • 0 Currently reading
  • 0 Have read
Not in Library

My Reading Lists:

Create a new list

Check-In

×Close
Add an optional check-in date. Check-in dates are used to track yearly reading goals.
Today

  • 0 Ratings
  • 0 Want to read
  • 0 Currently reading
  • 0 Have read

Buy this book

Last edited anonymously
September 24, 2010 | History
An edition of Központi Zóna (2006)

Központi Zóna

1. kiad.
  • 0 Ratings
  • 0 Want to read
  • 0 Currently reading
  • 0 Have read

Valami mélységes líraiság hatja át Legéndy Jácint Ünnepi Könyvhétre megjelent verseskötetét. Az a fajta költőiség, amely az emberi élet, a hétköznapi tárgyak, a természet jelenségei mögött képes felvillantani az egyetemes összetartozás misztériumát. Számtalan életrajzi mozzanat köti ezeket a kissé ódai hangvételű, lágyan ringó, szigorúan három-négy szavas sorokba tördelt oszlopokba rendezett prózaverseket, valamint a közéjük ékelődő epigrammatikus, szonettszerű, hagyományosan rímelő miniatűröket, elégiákat a valósághoz. Ám a strandon fürdőző kedves alakja, a lépcsőházi kőkockák, amelyek a szeretet fekete forradalmáraira, az egykori pogózós, kábítószertől másvilágra szállt társakra emlékeztetnek, a kolduló punkok vagy a konyhaasztalnál ücsörgő nagyapa emléke különös látomásokban oldódnak fel. Ezekben a szürrealista víziókban hatalmasra nőnek a tárgyak a maguk félredobott, értelmetlen létezésükben, mert a hozzájuk tapadó emberi sorsokról beszélnek, a létezés titkára irányítva a figyelmet. Többször megjelenik a forradalom kifejezés, más és más értelemben, valamiképpen a valóságunkat átértelmező, radikális és újszerű költői látásmódra utalva. Ez olykor (mint a pogós haverok esetén) valódi lázadást jelent, máskor csupán egy találó hasonlatot: adrienn teste kibomlik a/ kabátból szép mint a forradalom/ jácintvirágok bólogatnak neonkék/ reménységgel elmúlt a tél és nek-/ tek vadfiúk hódolat a legendáért. (Hódolat) Az egész kötet jól átgondolt szerkesztésre vall. A prózai és verses költemények rendje, az egyes versek felépítése zenei kompozíciót sugallnak. Mind költői, mind pedig könyvészeti szempontból igényes és színvonalas kiadvány - széles körben érdemes ajánlani.

Kelló, 2006

Publish Date
Publisher
Balassi
Language
Hungarian
Pages
63

Buy this book

Edition Availability
Cover of: Központi Zóna
Központi Zóna
2006, Balassi
in Hungarian - 1. kiad.

Add another edition?

Book Details


First Sentence

"cinkék törékeny ívű röptét bámulom"

Table of Contents

1st section. I.
poem. Királyok parkja Page 7
poem. Lepkeház Page 9
poem. Halottak éjszakája Page 10
poem. Képtelen rokon Page 12
poem. Fakéreggyűjtemény Page 13
poem. Szédület Page 14
poem. Szürrealista templom Page 15
poem. Melltartód két féldió Page 17
poem. Kihívás Page 18
poem. Nejlondioptriák Page 19
2nd section. II.
poem. Tél Page 23
poem. Központi zóna Page 24
poem. Apám Page 26
poem. Hódolat Page 27
poem. A reménység asszonyai Page 28
poem. Dominah Norah Page 29
poem. Furcsa Page 30
poem. Távozó árny Page 31
poem. Kilincs Page 32
poem. Üdvösségtan Page 33
3rd section. III.
poem. Kezdetben csupán Page 37
poem. Gyászbohóc Page 38
poem. Küszködő park Page 39
poem. Fekete ünnepély Page 40
poem. Plainsong Page 42
poem. Fekete Lyuk Page 43
poem. Hátulsó kert Page 44
poem. Bujdosó költő Page 45
poem. Füstkarikák esélye Page 46
poem. Macskám Page 47
4th section. IV.
poem. Nem félek Page 51
poem. Mikor megbabonáz a város Page 52
poem. Kócsagok szárnyát Page 54
poem. Metamorfózis Page 55
poem. Esti kép Page 56
poem. Menny és pokol Page 57
poem. Hosszú éjszaka Page 59
poem. Téli csavargások Page 60
poem. Zsűriexpressz Page 61
poem. Sápatag fényben Page 63

Edition Notes

Legéndy Jácint az utolsó avantgarde költő, akit ismerek, aki ezt még komolyan veszi. Nem poszt és nem neo. A lehető legnagyobb ellenállás mentén feszül szembe a megcsontosodó hagyománnyal, az unásig ismert struktúrákkal és mindenféle elvárási trenddel. Igyekszik teljesen egyedi világot kiépíteni. (Ahogy erre minden valamire való költő törekszik.) És Legéndy Jácint eléggé valamirevaló.
Szövegeire ránézve az Átlag Olvasóban azonnal görcsbe rándul a kérdés, ez vers? Központozás nélküli, oszlopba és sorkizártan tördelt prózaversei szinte egyetlen, hosszú lélegzetként igyekszenek kiáramlani. Ám közben ott találhatóak négysoros, zaklatott belégzései is. Mialatt mázsás lepkék pihennek a vállain (Lepkeház). Bármennyire radikális, underground/ alternatív, vagyis forradalmi legyen is a megközelítés, sajátos költészet születik e poétikus lepkeszárnyverdesésből: „a töltényeim lepkék ezért elbűvölően biztos hogy továbbra is gyöngéd érzékeny forradalmár leszek” (Sápatag fényben). Egyelőre az, ez biztos, és ennél tömörebb és pontosabb önjellemzést aligha lehetne írni erről a költészetről. A legjobban éppen ezt az izzadtságmentes egyediséget szeretem benne. Nem kell folyton elődökre és lehetséges hatásokra asszociálnom. Magával hív, ha akarok megyek, ha nem, nem kötelező. Belépek a világába, szobájába, hellyel kínál, és mesélni kezd. A fiúkról a téren, a nagyszüleiről, a szerelméről, a gyerekkoráról. A perifériára szorult kamaszkori problémákról. Verseit olvasva mintha egy filmtekercs szétvagdosott képkockáit látnám. Vagy inkább egy videoklip részleteit merevítené ki pillanatról pillanatra. Mindig ugyanarról ír, és ugyanúgy. Legyen az fakéreg látszólag, vagy a kócsagok szárnya, esetleg egy Bosch-kép. Egy lírai forradalmár beszél, számomra a szabadságról, saját szabadságvágyáról, s arról, hogy ez milyen fontos neki. Ezt hallom ki a környezetében lévő bokrok leveleinek fényes rovarszárnyakként való zizegéséből (Királyok parkja). Szerencsére fontos Legéndy Jácint számára a folyamat, a figyelem folyamatossága is: „eljutni egy nő bokájától a vénuszdombjáig hisz gondosan figyelni kell a részletekre”. És figyel, és eljut. A vers elejétől a végéig. Ami nem könnyű, hisz a képeket úgy kell egymásba fűzni, hogy működjön megálmodott, sajátos prózastruktúrája. Ez a belső rendszer a legfontosabb dolog valójában, hiszen kellő kötöttséget biztosít számára költői beszédmódjához.
Legéndy Jácint - témáit tekintve - teljesen hagyományos költészetet művel. Cinkék törékeny ívű röptét verseli meg majdhogynem klasszicista kidolgozottsággal és finomsággal. Átlag Olvasó itt nyilván figyelmeztetne, hogy ellentmondásba keveredtem önmagammal. Szó sincs róla. A jó fajta költészet ilyen, e kettősség mindig jellemzi. Legéndy Jácint egy avantgarde klasszicista. Töltényei lepkék.
Olyan ez, mint a mai falfirkák és Bosch képeinek finom összhangja egy lírai forradalmár naplórészletei mellett és között.

Litera, 2008/8

Published in
Budapest

Classifications

Library of Congress
MLCS 2015/40383 (P)

The Physical Object

Pagination
63 p. ;
Number of pages
63

ID Numbers

Open Library
OL24082970M
ISBN 10
9635066635
LCCN
2014424319
OCLC/WorldCat
500477530

Work Description

Jácint Legéndy was born in 1976. He lives in Gödöllő, Hungary. Between 2000 and 2009 his poems were published in several literary magazines (Árgus, Jelenkor, Liget, Spanyolnátha, Parnasszus, Új Forrás, Litera, Hitel, Osservatorio Letterario). A highly-respected publishing house, Balassi issued his poembook titled Központi Zóna in 2006. Many of his poems have been selected to different anthologies (Poems of the Year, Légyott Anthology, Da Anima ad Anima). Kalligram Publishing House issued his second book titled RAF: Búcsúszimfónia in 2009. About his books many reviews could be read in well-known magazines (Műhely, Litera, Új Forrás, Spanyolnátha, Exit, Metropol, Népszabadság) between 2006 and 2009. Some Hungarian subtitles were made to the Oscar-nominated German film, The Baader-Meinhof Complex on the basis of poems, translations and essays published in his second book. Italian literary magazines have also published several poems by Jácint Legéndy. His books can be found in American libraries, too.

Community Reviews (0)

Feedback?
No community reviews have been submitted for this work.

Lists

This work does not appear on any lists.

History

Download catalog record: RDF / JSON
September 24, 2010 Edited by 62.77.248.48 Edited without comment.
September 24, 2010 Edited by 62.77.248.48 Edited without comment.
June 12, 2010 Edited by 87.97.124.194 Edited without comment.
June 10, 2010 Edited by 87.97.114.55 Edited without comment.
May 1, 2010 Created by WorkBot work found